Rekonštruujete? Toto určite neodfláknite!

Pri opravovaní a rekonštruovaní si obvykle predstavujeme dokonalý výsledok. Niektoré nedostatky sa však môžu ukázať až po určitom čase a vy tak môžete prísť nielen o peniaze, ktoré ste do toho vložili, ale aj o dobrý pocit z pekného bývania. Na čo si treba dať pozor, aby ste nemuseli rekonštruovať každý rok dvakrát?

Rekonštruujete? Toto určite neodfláknite!

(zdroj: unsplash.com)

Detaily sú dôležitejšie ako celkový obraz

Urobiť veci poriadne hneď na prvýkrát je ťažké, ale dá sa to. Preto sa pred akoukoľvek prerábkou pripravte na všetky možné problémy. V prvom rade musíte všetko vopred naplánovať. Ak napríklad chcete zmodernizovať kúpeľňu a pridať do novej novú vaňu, nepreceňte štvorcové zábery vašej kúpeľne. Nielenže sa môže toaleta ocitnúť príliš blízko vane, ale môžete prísť aj o dostatok miesta na pohodlný pohyb. Musíte vedieť, čo chcete získať a čo všetko rekonštrukcia zahŕňa – len výmenu pôvodnej sanity, alebo pridanie bidetu, výmenu vane za sprchovací kút, novú elektroinštaláciu, zmenu rozvodov vody? Akú úlohu je najlepšie urobiť ako prvú? Musíte si zistiť všetky detaily a nielen vidieť celkový obraz.

Nepreceňujte svoje technické zručnosti

Zvážte aj svoje možnosti a buďte dostatočne sebakritickí. Niektoré renovačné projekty sú jednoduché a zvládnete ich sami, napríklad stierkovanie alebo maľovanie. Niektorí si trúfnu dokonca aj na obkladanie, kladenie podlahy a výmenu svietidiel. Samozrejme, ak sami realizujete búracie a demontážne práce, ušetríte. Pri elektro a vodoinštalačných prácach ale odporúčame obrátiť sa na odborníkov. V opačnom prípade by ste za prípadné nedostatky a vzniknuté škody draho zaplatili. Tiež v žiadnom prípade neodporúčame šetriť na kvalite materiálov, ktoré pri rekonštrukcii použijete.

Pozor na vzdialenosti

Dispozícia miestností je rovnako dôležitá ako ich estetická príťažlivosť. Modernú kuchynskú linku a výkonné spotrebiče si neužijete, keď sa v miestnosti ledva otočíte. Dodržte odporúčané vzdialenosti medzi spotrebičmi, ktoré určuje tzv. pracovný trojuholník, opodstatnenosť umiestnenia skriniek vzhľadom k dverám či oknu. Niekedy je lepšie „prehodiť“ miestnosti a namiesto malej kuchyne si dopriať veľkorysejšiu s jedálenským kútom a ostrovčekom a v pôvodnej miestnosti vytvoriť pracovňu alebo detskú izbu. Rekonštrukciu využite aj na vytvorenie dostatočných úložných kapacít. Nájdete ich vo výklenkoch, priestore nad stropom, prípadne pod podlahou. Môžete získať aj samostatný šatník, ktorý vznikne predelením dlhej chodby alebo veľkej spálne. Prepracovaním priestorov a preorientovaním dispozície zabezpečte, aby sa miestnosti využívali efektívne. Ak túto stratégiu následne podporíte vhodným výberom multifunkčného nábytku, budete s rekonštrukciou určite spokojní.